
Rozhovor s Ivanou Stanclovou
29.06.2020
7 tipov pre začínajúce podnikateľky
29.07.2020
Rozhovor s Ivanou Stanclovou
29.06.2020
7 tipov pre začínajúce podnikateľky
29.07.2020Začali ste podnikať a vaše obchodovanie sa rozrástlo? Sama dobre viete, že na dobre a kvalitne odvedenú prácu si už v určitom čase nevystačíte sama a preto je potrebné vyhľadať pomoc vo forme šikovných rúk, ktoré vám vaše podnikanie pomôžu rozbehnúť vo väčšom. Čo však taký zamestnanec vyžaduje, akú zmluvu s ním uzavrieť a či môžete zamestnať aj ďalšieho živnostníka? Aj tieto potrebné informácie sa dočítate v dnešnom článku.
Beáta začala s podnikaním už pred niekoľkými rokmi. Hneď po skončení strednej školy v odbore kozmetika si z našetrených peňazí otvorila vlastný salón, pričom sa časom dostala do krajších aj klientkam dostupnejších priestorov v centre mesta. Počas dňa sa potenciálne klientky často pristavili, aby si pozreli ponuku služieb a ceny, opýtali sa na voľné termíny alebo žiadali poradenstvo. Toto všetko Beátu neprimerane zdržovalo pri už aj tak príliš nabitom programe, kedy klientky brala doslova jednu po druhej. Po pár týždňoch neúnosného vyťaženia sa rozhodla napísať inzerát do novín aj na internet a nájsť si výpomoc.
Zamestnávať na dohodu
Po prvotných zisteniach, či vôbec môže byť Beáta ako fyzická osoba – podnikateľ (SZČO) zamestnávateľom, si urobila menší prieskum toho, akým spôsobom môže nových členov tímu zamestnávať. Najčastejšie dostávala rady na uzatvorenie dohody s novou zamestnankyňou. Avšak, prečo sa táto forma zdá ľudom najatraktívnejšia? A je ju vôbec možné uzatvoriť vždy a s každým?
Zákonník práce vo všeobecnosti rozlišuje tri druhy dohôd:
- dohodu o vykonaní práce,
- dohoda o brigádnickej práci študentov,
- dohoda o pracovnej činnosti.
Na výpomoc v kozmetickom salóne Beáta mohla uzavrieť jednak dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študenta. Dohoda o brigádnickej práci študenta sa, ako už aj z názvu vyplýva, vzťahuje na zamestnanca so štatútom študenta, ktorým môže byť buď študent strednej školy alebo študent denného štúdia na vysokej školy, ktorý nedovŕšil 26 rokov. Zákonník práce zároveň upravuje maximálny rozsah hodín, ktorý študent môže v priebehu týždňa odpracovať a tento určuje na najviac 20 hodín týždenne.
Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti sa často mýlia aj osobám skúsenejším. V prípade dohody o pracovnej činnosti, ktorú Beáta uzavrieť mohla, by jej zamestnanec, resp. „dohodár“ mohol vykonávať prácu podľa tejto dohody opakovane, to znamená, že by salón mohol navštevovať v opakovaných intervaloch s limitom najviac 10 hodín týždenne.
Na druhú stranu, dohoda o vykonaní práce neprichádzala vzhľadom na zameranie Beátinho podnikania veľmi do úvahy. Táto dohoda sa uzatvára s osobami, ktoré majú zadanú jednu úlohu, a túto sú v zmysle dohody povinné vykonať. Nejedná sa preto o opakované vykonávanie rôznych pokynov zamestnávateľa, ale skôr splnenie úkolu, ktorý im bol stanovený, avšak maximálne v rozsahu 350 hodín v kalendárnom roku. Takúto dohodu by mohla uzavrieť napríklad podnikateľka, ktorá svojmu dohodárovizadala úlohu preložiť jej knihu do anglického jazyka, čo predstavuje zadanie jednej úlohy, ktorú má táto osoba splniť.
Dôležitou informáciou však je, že dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa majú uzatvárať výnimočne, pričom prednosť má uzatvorenie riadneho pracovnoprávneho pomeru, na základe pracovnej zmluvy.
Beáta sa rozhodla na pomoc prijať dve študentky, ktoré by sa počas týždňa vystriedali a zabezpečili by obsluhu kozmetických prístrojov v rámci procedúr iných zákazníčok, v čase kedy Beáta práve poskytuje svoje kozmetické služby klientkam. Aj napriek tomu, že išlo o uzavretie dohody, musela sa Beáta v sociálnej poisťovni registrovať ako zamestnávateľ, a samozrejme, svoje nové zamestnankyne do poisťovne prihlásiť.
Zamestnanci, vrátane tzv. dohodárov, majú zo zákona právo uplatniť si u jedného zamestnávateľa nezdaniteľnú časť základu dane, čo predstavuje určité daňové zvýhodnenie a v prípade študentov, majú títo možnosť si uplatniť zároveň aj odvodovú výnimku, kedy sa im do sumy 200 EUR táto odmena resp. mzda nekráti o odvody.
Uzavrieť pracovnú zmluvu a zároveň pomôcť
Samozrejme, okrem dohody sa Beáta rozhodla zamestnať aj novú zamestnankyňu, ktorá by mala na starosti chod recepcie salónu. Jej pracovnou náplňou malo byť otváranie salónu v ranných hodinách pred príchodom Beáty, ako aj dohadovanie termínov so zákazníčkami. Spomedzi viacerých záujemkýň ju zaujala práve Mária, ktorá je vzhľadom na svoje problémy s nohou zdravotne znevýhodnená. Napadlo jej, že sedavá a nenáročná práca za recepciou by jej mohla pomôcť.
Na oplátku, Beáta môže požiadať štát o pomoc v prípade, ak zamestnáva zdravotne znevýhodnenú osobu. Síce sa jej salón nebude považovať za chránenú dielňu, keďže na tento účel je povinné splniť viacero podmienok a najmä, že musí zamestnávať aspoň polovicu zo svojich zamestnancov so zdravotným znevýhodnením, no podporu vie získať aj v tomto prípade.
Po uzatvorení dohody s príslušným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny vie Beáta získať príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní, keďže spĺňa podmienku, že osoba/osoby so zdravotným postihnutím predstavujú minimálne 25% z celkového počtu jej zamestnancov. Keďže okrem dvoch dohodárok Beáta nikoho nezamestnáva, Mária predstavuje až jednu tretinu zo všetkých zamestnancov a zároveň by v prípade uzatvorenia pracovnej zmluvy spĺňala aj ďalšiu podmienku, ktorou je vykonávanie práce najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času. Príspevok sa poskytuje na zamestnávateľovi na úhradu preddavku na poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí mesačne zo mzdy zamestnanca. Výška príspevku je maximálne 60% z priemernej mzdy zamestnanca, no najviac 224,71 EUR.
Môžem zamestnať aj živnostníčku?
Veľmi častou otázkou býva možnosť zamestnať ďalšiu samostatne zárobkovo činnú osobu. Takáto možnosť sa naskytla aj Beáte – na jej inzerát sa ozvala aj živnostníčka Saška, ktorá poskytuje kozmetické služby vo forme 3D mihalníc. Takúto službu Beáta v salóne neponúkala no zákazníčky sa jej na to už viackrát pýtali. Keďže nechcela, aby si jej zákazníčky našli druhú kozmetičku, u ktorej by našli aj túto službu, rozhodla sa Saške ozvať.
Pred začatím spolupráce si však Beáta ujasnila hlavnú informáciu – živnostníka nie je možné zamestnať ako fyzickú osobu – podnikateľa! Ako je však možné, že Saška mihalnice v salóne u Beáty robí? Jednoducho. Beáta aj Saška sú dve živnostníčky – nič im nebráni v tom, aby medzi sebou uzatvárali obchodné zmluvy a vstupovali do obchodnoprávnych vzťahov. Jeden takýto medzi nimi aj vznikol. Beáta uzavrela so Saškou rámcovú zmluvu o spolupráci, kde si upravila pravidlá spolupráce. Saška bola oprávnená v priestoroch salónu poskytovať svoje služby zákazníčkam Beáty, pričom jej za toto musela odviesť určité percento zo zisku.
POZOR! Saška nevykonávala závislú prácu podľa pokynov Beáty. Prišla do salónu iba v deň, kedy mala dohodnutý termín so zákazníčkou a podmienky, ako napríklad v akom čase, alebo na akom mieste v salóne svoju službu poskytne sa tiež neriadili pokynmi Beáty ale ustanoveniami rámcovej zmluvy týchto dvoch podnikateliek.
Takáto spolupráca sa však musí riadiť prísnymi pravidlami, ktoré ju jasne dištancujú od vykonávania závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa. V opačnom prípade by podnikateľky mohli čeliť vysokej pokute od Inšpektorátu práce, keďže je zamestnávanie na živnosť zakázané.
Ste tiež v situácii, kedy by sa vám v podnikaní zišla pomoc? Dúfame, že sme vám dnešným článkom stručne rozšírili povedomie o možnostiach, ktoré ako zamestnávateľ máte. Je však potrebné dodať, že ako možností, tak aj veľmi podstatných detailov, ktoré jednotlivé zákony upravujú je mnoho – od náležitostí pracovných zmlúv, po poskytovanie dovoleniek či platenie odvodov. Jednotlivý zamestnávatelia a zamestnanci môžu mať dokonca odlišné zákonné pravidlá. Dobrým príkladom je zamestnanie mamičky na materskej, ktorá v prípade nesprávneho postupu môže o dávku materské prísť. O tom ste si mohli prečítať v našom staršom článku Podnikanie na materskej dovolenke. Vždy preto odporúčame vsadiť na odbornú pomoc, ktorá vás vie uchrániť od prípadných sankcií uložených štátnymi orgánmi. Veľa šťastia!
Text: Magdaléna Karvaiová