
Podnikanie na internete
19.02.2020
Rozhovor s Dominikou Titkovou
14.05.2020
Podnikanie na internete
19.02.2020
Rozhovor s Dominikou Titkovou
14.05.2020V našich predchádzajúcich článkoch sme vám priniesli prehľad toho, ako začať s podnikaním, ako získať príspevky na podnikanie, či ako si založiť vlastný e-shop. Štandardné fungovanie podnikateľov v posledných týždňoch však zasiahol šíriaci sa koronavírus. Ako túto krízu prekonať, aj ako svoje podnikanie opätovne rozbehnúť sa vám pokúsime priblížiť v dnešnom článku.
Monika sa svojmu podnikaniu začala venovať ešte v priebehu roka 2018, kedy si otvorila vlastné kaderníctvo. Keďže kaderníctvo chcela rozbehnúť vo veľkom a zároveň neručiť za svoje podnikateľské záväzky celým svojim osobným majetkom, rozhodla sa pre založenie obchodnej spoločnosti.
Ako spoločníčka vo svojej s.r.o. zamestnávala dve kaderníčky a jednu študentku, ktorá u nej vykonávala prácu na základe dohody o brigádnickej práci študenta. Okrem dievčat s Monikou spolupracoval aj živnostník Marián, ktorý z času na čas poskytoval klientkam Moniky služby make-up artistu.
Po tom, čo Vláda SR vyhlásila mimoriadnu situáciu, v dôsledku ktorej Úrad verejného zdravotníctva vydal viacero opatrení, musela Monika kaderníctvo zatvoriť. Keďže podľa nových opatrení išlo v prípade zatvorenia prevádzky o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, musela Monika dvom svojim zamestnankyniam preplácať náhradu mzdy vo výške 60%. Aj napriek tomu, že podľa nových opatrení boli zamestnávatelia povinní preplácať náhradu mzdy vo výške minimálne 80% priemernej mzdy zamestnancov, Monika patrí medzi výnimku. Ešte pred začatím pandémie uzavrela so zamestnankyňami dohodu, súčasťou ktorej bolo ustanovenie, podľa ktorého je povinná preplatiť zamestnankyniam 60% mzdy v prípade uloženia povinnosti zatvoriť prevádzku na základe rozhodnutia štátneho orgánu, ktorým je napríklad aj Úrad verejného zdravotníctva. Aj napriek tomu to pre Moniku predstavovalo vysokú finančnú záťaž.
Príspevok na mzdy
Po pár týždňoch sa Monika dopočula o možnosti požiadať o preplatenie mzdy zamestnancov štátom. Toto však bolo možné uplatniť len na zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe pracovnej zmluvy, nie dohody alebo inej zmluvy.
Navštívila internetovú stránku www.pomahameludom.sk, kde si o príspevok požiadala. Keďže bola zamestnávateľom, ktorý musel svoju prevádzku zatvoriť, mohla príspevok na mzdy získať. Podmienkou však bolo, že pracovné miesta svojich dvoch zamestnankýň udrží po dobu ďalších dvoch mesiacov. Keďže kaderníctvo zatvoriť neplánuje, v čestnom vyhlásení uviedla, že sa pracovné miesta zaväzuje udržať a tiež, že spĺňa všetky ďalšie potrebné podmienky nevyhnutné k získaniu príspevku, ktorými sú:
- vyplatenie náhrady mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku zamestnanca,
- splnenie daňových povinností, povinnosti odvodu preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie,
- neporušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov pred podaním žiadosti o príspevok,
- žiadne splatné finančné záväzky voči úradu,
- že nie je v konkurze, likvidácii, nútenej správe alebo nemá určený splátkový kalendár podľa osobitného predpisu,
- nemá evidované neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru,
- nemá právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie alebo trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie, ak ide o právnickú osobu,
- nebola k 31.12.2019 podnikom v ťažkostiach (definíciu podniku v ťažkostiach poskytuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tu).
Monika si poradila s náhradou mzdy dvoch svojich zamestnankýň, takže má nádej, že po otvorení prevádzky s nimi bude môcť naďalej rátať. Otázkou však zostávalo, čo bude s brigádničkou Nikolou a živnostníkom Mariánom. Nikola je aj napriek tomu, že je stále študentkou, dôležitou súčasťou salónu – vybavuje telefonáty, objednávky a spravuje aj profily na sociálnych sieťach. Ak si nasledovné mesiace nebude môcť privyrobiť, určite si nájde niečo iné, čo Monike naruší chod prevádzky po jej otvorení. Rovnako je na tom Marián, ktorý si na svoje živobytie bude musieť privyrobiť a namiesto podnikania v oblasti make-up služieb sa zamestná, čo odradí mnoho stálych zákazníčok Moniky.
Čo so živnostníkom?
Keďže sa Monika prelúskala problematikou finančnej pomoci pre podnikateľov, promptne vyriešila aj zvyšných dvoch „pomocníkov“. Marián začal ako živnostník s Monikou spolupracovať ešte v roku 2018, takže evidoval počas pandémie pokles svojich obvyklých tržieb. Rovnako ako Monika, mal tiež možnosť požiadať štát o príspevok, tentokrát však nie o príspevok na preplatenie mzdy, ale príspevok na náhradu straty príjmu. Keďže počas roku 2019 poskytoval svoje služby tiež, pri svojej prvej žiadosti o príspevok musel spraviť len niekoľko jednoduchých krokov:
- vypočítal si pokles svojich tržieb za marec 2019 a za marec 2020.
Keďže podľa účtovníctva evidoval v marci 2019 tržby v celkovej výške 2 000 EUR, pričom v marci 2020 boli jeho tržby len v hodnote 560 EUR, zistil pokles vo svojich tržbách až o 72%.
- podal si žiadosť o príspevok na náhradu straty príjmu.
Na stránke www.pomahameludom.sk si podal žiadosť, v ktorej v čestnom vyhlásení uviedol, v akej výške pokles tržieb eviduje. Keďže splnil minimum poklesu 10% za marec 2020 (za ďalšie mesiace je na získanie príspevku nevyhnutný pokles v tržbách aspoň 20%), získal za tento mesiac príspevok 210 EUR. Jeho obvyklé tržby to síce nenahradilo, avšak k prekonaniu krízy príspevok pomohol. Keďže mimoriadna situácia netrvala počas celého marca 2020, aj príspevky za tento mesiac sú len v polovičnej výške. Keďže bol Marián po celý apríl 2020 bez príjmu, eviduje pokles v porovnaní s aprílom 2019 o 100%, takže mu za tento mesiac bude patriť príspevok vo výške 540 EUR. Výška príspevku sa totiž odvíja od percentuálnej výšky poklesu tržieb.
POZOR! Aj napriek tomu, že Marián vypomáha v salóne Moniky, nie je jej zamestnancom. Každý živnostník alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), je povinná o príspevok požiadať sama, preto oň nemohla požiadať Monika za Mariána.
Kurzarbeit aj v salóne
Po pár týždňoch sa Monika dopočula aj o novinke, ktorú všade označovali ako tzv. kurzarbeit. Zavedením tohto modelu štát poskytol finančnú pomoc aj ďalším osobám – „dohodárom“ a jedno-osobovým spoločnostiam. Toto predstavovalo šancu získať financie aj pre študentku Nikolu a napokon, aj samotnú Moniku. Čo museli splniť?
V prípade študentky, ktorá vykonávala svoju prácu na základe dohody o brigádnickej práci študenta platí, že má stále platnú dohodu u svojho zamestnávateľa a tiež, že nemá žiaden iný príjem z podnikateľskej či závislej činnosti. Keďže bola Nikola doma, nevypomáhala v žiadnej prevádzke ani nepodnikala, definíciu spĺňala. Podaním žiadosti na www.pomahameludom.sk takto tiež získala príspevok za marec 2020 v paušálnej výške 105 EUR, ktorý sa ďalšie mesiace zvyšuje na paušálnu výšku 210 EUR.
V rovnakej výške získala príspevok aj samotná Monika. Tá musela splniť nasledovné podmienky:
- Bola jedinou spoločníčkou vo svojej s.r.o., pričom zisk tejto s.r.o. za rok 2019 nepresiahol 9 600 EUR.
POZOR! Pri tomto bode si nesmiete mýliť pojem zisk s pojmom tržba či príjem. Zisk totiž predstavuje čistý príjem spoločnosti, z ktorého sú odčítané výdavky (sú nimi napríklad financie vynaložené na tovar, zamestnancov, alebo nájom).
- Je konateľkou tejto spoločnosti, no nemá so spoločnosťou uzatvorenú pracovnú zmluvu.
Vykonávať funkciu konateľky môže napríklad aj na základe mandátnej zmluvy.
- Nie je spoločníčkou v žiadnej ďalšej s.r.o.
- Nemá ďalší príjem z inej podnikateľskej či závislej činnosti.
Získaním jednotlivých príspevkov Monika ohúrila aj známu Silviu, ktorá im ako živnostníčka poskytuje účtovné služby. Tá by príspevok tiež rada získala, avšak podmienky naň nespĺňa. Keďže je SZČO, avšak svoje činnosti stále z domu vykonáva, neeviduje ani potrebný pokles tržieb.
Na prvý pohľad sa môže zdať získanie príspevku ako jednoduchá záležitosť, ktorej podmienky sú šité na väčšinu podnikateľov či zamestnancov. Skutočnosť však je, že sa od splnenia podmienok na získanie príspevku môžete veľmi ľahko odchýliť, čo môže spôsobiť finančnú záťaž v nasledujúcom období. Všetky informácie uvedené v žiadostiach a čestných vyhláseniach budú následne predmetom kontroly príslušných orgánov, pričom v prípade zistenia, že ste na príspevok reálne nárok nemali, tieto financie budete musieť vrátiť. Dnešný článok vám môže predstaviť prehľad možných riešení, no pred podaním žiadosti o príspevok odporúčame využiť poradenstvo odborníkov.